Moje malé katióny

Autor: Anna Šuľáková | 25.1.2012 o 16:55 | (upravené 25.1.2012 o 22:12) Karma článku: 10,59 | Prečítané:  1431x

Hrnček po káve ešte nevychladol a ja už veselo vstupujem do svojej triedy. Povinná ranná dávka kofeínu postupne zaberá. S rozšíreným úsmevom na perách zdravím svojich tretiakov: „Dobré ránko."

Mám ich rada takých, akí sú. Osemnásť hláv nápadov, huncútstiev, dobrodružných predstáv a nikdy nekončiacej zábavy. Sú ako kladne nabité ióny. Mojich osemnásť katiónov. Som si istá, že väzba medzi nami je dokonalá, pretože ja som anión a teda, ak premýšľate a aspoň niečo ste si zapamätali z chémie, tak viete, že katióny a anióny sa navzájom priťahujú.

Spolu ako celok totiž tvoríme kladne nabitý náboj. Keď sa moja energia vyčerpá, a to v tomto finišujúcom období nie je žiadna novinka, tak ku mne pribehne hneď naraz niekoľko malých katiónov a je veselo. Vlastne k mojej katedre. Svätyňa s papiermi, výpismi, klasákom a triednou knihou. Zaujímavý pohľad, ktorému horúčkovito konkuruje 10 nažlto natretých lavíc s učebnicami, zošitmi, perami, ceruzkami, farbičkami, pracákmi a drobnými hračkami.

Sú to vytrvalé šidielka s fantastickou predstavivosťou. Každý deň nové zážitky a príbehy. Jeden lepší ako druhý. Detská hravosť v nich cirkuluje nepretržite dvadsaťštyri hodín denne. A práve týmto sú výnimočné a iné ako my dospelí.

Moje malé katióny sa cez prestávku hemžia po triede alebo chodbe a ja ich sledujem. Niekoľko z nich sa pristaví pri mojom stole. Niektorí pribehnú a hneď ufujazdia užívať si prestávku a iní pobudnú pri stole. Množstvo nevypovedaných zážitkov sa mi sype do uší ako vlna tsunami. Frmol slov a veselej nálady a prelína so šumom triedy. Ale ja ich počúvam a každému z nich pozerám do očí. Aby vedeli, že ich vnímam. To, čo mi hovoria, je pre nich v tej chvíli nesmierne dôležité a ja to viem. A viem aj to, ako veľmi ich mám rada. A ako majú rady ony mňa.

Dnes ráno mi Ninuška priniesla darček. Jednoduchý apäťkový formát papiera s nakreslenými ružičkami a tretiackym písmom úhľadne napísané: „Mám Vás rada, pani učiteľka. Ďakujem, ža nás tak pekne učíte slovenský jazyk a matematiku, aj iné predmety." To je ten najväčší katión, ktorý do mňa narazil v dnešný deň. Spätná väzba nemusí byť len o vedomostiach, ktoré budú onedlho zaznamenané na dôležitom papieri zvanom Vysvedčenie.

Pre mňa je najkrajším vysvedčením pocit, že každé ráno na mňa v triede čaká osemnásť hláv nápadov, huncútstiev a nekončiacej zábavy, ktorým na mne záleží.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?