Perfektná skúsenosť s gravitáciou alebo čo znamená mať "plné gate".

Autor: Anna Šuľáková | 28.2.2011 o 22:29 | (upravené 28.2.2011 o 22:42) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  1204x

V nedeľu som sa vybrala so susedom Dariusom, jeho ženou Annou a ich 13-ročnou dcérou Annikou autom do Düsseldorfu, kde sa konal Kirmes - zábavný park plný kolotočov, zábavy a dobrého jedla. Samozrejme,všetky vhodné parkovacie miesta boli uz obsadené, tak Darius zakotvil v podzemnej garáži. Pešky sme sa vybrali do starého mesta. Tam sa to už hemžilo malými aj veľkými, netrpezlivo čakajúcimi, kým sa dostanú na druhý breh Rýna.

Rozhodovali sme sa, či sa zviesť trajektom alebo ísť po vlastných cez most na druhú stranu. No keď sme videli ten dlhý rad čakajúcich na trajekt, zvolili sme tú druhú alternatívu. Z jedného brehu na druhý cez most to dávalo dokopy  približne 1,5 km. Možno aj viac, len tipujem. Tak sme išli. Páni, ale ten pocit na moste stál za to! Keď kráčate, tak cítite, ako sa to s vami otriasa. Záchvevy spôsobené preháňajúcimi sa autami z jednej strany na druhú. Vietor vám veje do tváre, je o čosi silnejší ako dolu. A keď okolo vás prechádza električka, tak cítite, ako to všetko duní a hučí, a máte pocit, že sa most každú chvíľu prepadne.
Konečne sme sa dostali na druhý breh. A tam sa to začalo. Z každej strany vrieskala hudba, stánky s občerstvením sa prehýbali pod návalom jedál, na seba sa tlačiace davy ľudí a my. Tak sme sa pomaličky predierali cez tú masu. Oči na stopkách, ako hovorí môj otec, aby sme jeden druhého nestratili. A tie atrakcie! Boli tam klasické reťazovky, malé aj veľké, poníky pre deti, autíčka, vláčiky, lietadielka. Toto všetko patrilo deťom. Pre dospelých bolo pripravené niečo divokejšie. Dlhokánske vlnovité šmýkačky, húsenková dráha vedúca do pekelného domu Höhlestuck, vo vnútri ktorého vás to poriadne preplieskalo prúdom vody a Wilde Maus - tiež húsenková dráha. Ďalšou atrakciou bola točiaca rampa, na ktorej boli pripevnené sediská pre ľudí. Rampa sa hojdala z jednej strany na druhú a sediská sa otáčali a ľudia jačali. Ale prim bola jednoznačne The Tower. Je to 66 metrov vysoká zvislá rampa, vo vnútri ktorej sa nachádza konštrukcia pripominajúca konštrukciu vo výťahovej šachte. Na rampe je po obvode lanami a kolieskami pripevnené obroské koleso so sedadlami. Sadnete si a čakáte na moment, keď vás to pomaly vyvezie do 66 metrovej výšky. Ale ten výhľad stojí za povšimnutie. Celý Düsseldorf ako na dlani. Rýn a domy pripomínajú plastickú mapu a ľudia sú ako mravce. Ste hore a čakáte, nadchýnate sa pohľadom a čakáte na moment, keď sa to veľké kolo začne rútiť v plnej rýchlosti na zem. Teda nie priamo na zem, ale dolu, kde postupne spomaľuje a pribrzdí a zotrvačnosťou klesne dolu. Ako tak sa dávate dokopy. No máte takých 10 sekúnd na nadýchnutie a razom vás to opäť vymrští do výšky, asi tak do 55 metrov, potom zastavíte... v ušiach vám hučí, žalúdok máte v hrdle a srdce v gatiach (pokiaľ tam už náhodou nemáte niečo iné J ), máte pocit, že uff...je po všetkom, ale je to omyl., vážení! V momente vás to vyvezie ešte 10 metrov do vzduchu a okamžite zase dolu, takže máte pocit, že vaše dni sú už nadobro spočítané ... je to naozaj len pre silné žalúdky a nemali by ste predtým nič ostré piť alebo konzumovať ťažšie jedlá, lebo si to pri nekontrolovateľnom strachu odnesú vaše nohavice. Ja som túto jazdu smrti absolvovala 4 - krát. Dvakrát som bola svedkom toho, ako si tá istá slečna chcela niečo dokázať a zakaždým od strachu zamdlela. No a tretí krát sedel vedľa mňa veselý chlapík, ktorý to v šenku trochu viac prehnal s alkoholom a pred jazdou ma varoval, vlastne sa ospravedlnil, že ak ma náhodou „obdarí" obsahom svojho žalúdka, tak sa na neho nemám hnevať. Tak ďakujem!

O 4 sekundy zletíte dole a zase vystrelíte hore, nestíhate dýchať, máte pre istotu zatvorené oči a modlíte sa, aby to už skončilo. A keď to už konečne skončí, vystúpite a trasú sa vám nohy. Naozaj, trasú sa vám nohy ako dieťaťu, ktoré začína chodiť a rukami sa snažíte zachytiť nejaký stabilný bod. Je to však perfektná skúsenosť s gravitáciou a zotrvačnosťou. A dobrá skúška odvahy.

Darius a Anna ma pozvali na pizzu. No po tejto skúsenosti som si to radšej rozmyslela a slušne som odmietla. Môj žalúdok si to chudáčisko odniesol najviac. Celý deň sa potom plavil ako Noemova archa po rozbúrenom mori J

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?